Slovníček pojmů pro 3D tisk

Last Updated: 22. 10. 2020Categories: 3D tisk

Důležité pojmy pro práci s 3D tiskárnou a 3D tiskem doplněné o ilustrační obrázky.

FDM (Fused Deposition Modeling) – Technologie 3D tisku využívající filament. Funguje na principu tavení filamentua a jeho nanášením na podložku v jednotlivých vrstvách. Tiskárny: Ender 3, Ender 3 Pro, Ender 3 V2, Ender 5, Ender 5 Pro, Ender 5 Plus, Prusa i3 MK3S, Prusa Mini

Filament / Tisková struna / Vlákno – Náplň do 3D tiskárny typu FDM. Více o filamentech PLA, PETG a ABS v tomto článku Druhy filamentů.

SLA (Stereolithography) / DLP (Digital Light Processing) – Technologie 3D tisku využívající pryskyřici. Funguje na principu tvrzení pryskyřice světlem (nejčastěji laserem, případně digitálním projektorem). Tiskárny: Anycubic Photon, Prusa SL1

Pryskyřice, Resin – Náplň do 3D tiskárny typu SLA / DLP. Pryskyřice se dodává v tekutém stavu, je toxická a proto práce s ní vyžaduje vyšší obezřetnost.

G-CODE– Sada instrukcí, kterými ovládáte tiskárnu.

.STL soubor – Soubor, který popisuje trojrozměrnou povrchovou geometrii modelu (stereolitografii).

Polygon – Část roviny vymezená úsečkami, které spojují určitý počet bodů (nejméně tři), z nichž žádné tři sousední neleží na jedné přímce. Z polygonů se skládá celý model.

Prototyp / Master – Vytisknutý model sloužící k otestování nastavení tiskárny.

Extruze – Vytlačování roztaveného filamentu.

Brim, Raft, Skirt – Mezivrstva mezi tištěným objektem a podložkou která zajistí lepší přilnavost tisknutého objektu k podložce.

Slicer – Program na ovládání 3D tiskárny. Software: CURA, Simply3D, PrusaSlicer

Slicing – Proces při kterém Slicer nastaví tiskárně požadovanou teplotu tavení filamentu, rychlost tisku a pohyby, které má vykonávat.

Podpora / Support – Složitější modely potřebují podpůrné konstrukce, aby se při tisku nezhroutily.

Bed, Heatbed, Printbed – Vyhřívaná podložka, na níž se tisknou 3D objekty.

Extruder – Neboli tisková hlava je část tiskárny, která se skládá z trysky, podávacího mechanismu na materiál a větráku.

Heatbreak – Úlohou této části je oddělit velkou část tepla vznikající v heatblocku/trysky od vstupujícího vlákna filamentu.

Heatblock – Hliníkový blok ve kterém je upevněna tryska, termistor, topítko a heatbreak.

Tryska – Hrot s otvorem vyrobený z mosazi nebo titanu ze kterého se vytlačuje filament.

Topný článek – Používá se k zahřívání trysky.

Komentáře

Podobné příspěvky