Recenze: Prusa MINI

Last Updated: 5. 11. 2021Categories: 3D tisk

3D tiskárna Prusa MINI cílí především na zákazníky, kteří se chtějí do 3D tisku teprve ponořit. Díky její ceně a kvalitě, které tiskárny od Průši mají, je jasnou volbou pro všechny začátečníky.

Kromě začátečníků budou mít z této mini verze radost i ti, kteří si chtějí / potřebují postavit tiskovou farmu. Nově má základní deska integrovaný Ethernet port s možností přidat WiFi ve formě známého ESP modulu.

Unboxing a sestavení

Tiskárnu dostanete ve třech dílech, které spojíte dohromady – práce na půl hodinky, když se s tím pipláte, aby vše sedělo (hlavně osa Z s osou Y). Veškeré potřebné imbusy máte v balení.

Hlavní rozdíly oproti Prusa i3 MK3S

 PRUSA MINIPRUSA i3 MK3S
Tisková plocha18 × 18 × 18 cm25 × 21 × 21 cm
Pracovní teploty trysky / podložky280 °C / 100 °C 300 °C / 120 °C
ExtruderBowden, podávací motor s převodem 3:1Direct drive / Přímý náhon
LCD obrazovka2,8″ (240×320) grafický barevný displej (65k barev)Jednobarevné LCD
RJ45/LAN připojeníAnoPřes Raspberry Pi
Režim tiskové farmyAnoAno (s dodatečným HW)
Zdroje tiskuUSB disk / LAN + WiFiSD karta

Mini lze upgradovat několika způsoby:

 • Držák na kabely – Moc utažené zip pásky z výroby / montáže zapříčiní poškození kabelu k MINDě a tím pádem začne „zlobit“ bed leveling. Může dojít až k úplné nefunkčnosti sondy a je nutné jí poté vyměnit / reklamovat. (Prusa Mini Minda Saver (Cable Guide) )
 • Stabilizační podložky – Pro zpevnění (Prusa Mini Rubber Feet Upgrade)
 • Frame z MK3s+
 • Upgrade extruderu od firmy BondTech
 • Upgrade z MINI na MINI+ (Rozhodně doporučuji kvůli výměně MINDY za Super PINDU)
 • Kryt na zadní část displeje (Prusa Mini – LCD Back cover – Upgrade)

Problémy s Prusa MINI (LCD Knob, Hotend, MINDA) aneb proč zrovna já?

Bohužel žádný produkt není ze startu dokonalý což platí i v tomto případě. Mini jsem měl nejspíše z jedné z prvních várek a měl jsem s ní následující problémy:

 1. Nekvalitní LCD knob – Po 3 hodinách tisku se LCD knob rozbil (vymáčkl se) a nešla s ním ovládat tiskárna.
 2. Moc utažený kabel k MINDě – Sonda detekovala výšku první vrstvy 3 cm nad podložkou a pokud se s ním hýbalo tak i více. Od podpory jsem se dozvěděl, že kabel k MINDě byl z výroby / montáže natolik utažený, že jej bylo nutné vyměnit. 
 3. Špatný Hotend – Nejdříve se mi ucpávala tryska, která zapříčinila poškození PTFE trubičky (Extruder-Tisková hlava). Dále začal vytékat filament mezi heatbreakem a heatblokem. Celou situaci komplikovaly „zaseklé“ červíky na chladiči, takže nešel heatbreak uvolnit.
 4. Různé teploty, různá výška první vrstvy – Další problém byl s kalibrací tiskárny, respektive s kalibrací první vrstvy, kdy při chladné podložce měřila MINDA sonda jinou výšku první vrstvy, než při zahřáté podložce. Obdobný problém jsem měl při mesh bed levelingu, kdy opět různá teplota ovlivňovala výšku první vrstvy, i přes to, že byla pevně stanovená. Naštěstí vyšel upgrade na Super PINDu a ten problém vyřešil.

Nový LCD knob mi byl zaslán společně s MINDA sondou. Bohužel Hotend jsem nebyl schopný opravit, tak jsem jej musel zaslat k Průšovi do servisu. Pro úplné vyjasnění problému a následné opravy přidávám protokol o opravě.

Popis:

the printer has been having issues since the beginning, now it is under extruding, the customer is unable to Ioosen the set screws on the hotend, nor the nut on top of the hotend to check the length of the PTFE tube inside the hotend.

Please check the whole printer and try to fix it.

Výsledek opravy:

Úvodní diagnostika:

A) Plastové díly + Rám/extruze: Plastový díl 2 CARRIAGE REAR je zlomený. Ostatní díly jsou bez viditelného poškození. Rám je pevně přišroubovaný.

B) Hlazené tyče + Ložiska + trapézové matky + 2 motor: Hlazené tyče jsou bez viditelného poškození. Ložiska na ose Y se zadrhávají. Ostatní ložiska mají hladký posun (suché). Trapézová matka nejeví známky odporu. Z-motor je čistý.

C) Steel sheet + heatbed: Tiskový plát (PEI) je lehce poškrábaný. Heatbed je bez viditelného poškození. Kontakty jsou v pořádku.

D) Extruder + hotend: Extruder je v dobré kondici jako hotend. Hotend není ve správné poloze. Heaterblock je čistý. Bowden je čistý. Na bowdenu je přidaný neoriginální díl který drží extruderový oplet. Hotend je osazen standardví mosaznou tryskou 0,4.

E) Napnutí řemenů + Remeničky: Remen na ose X je volný. Remen na ose Y je správně napnutý. Remneničky jsou čisté a utažené.

F) Buddy: Buddy je bez viditelného poškození. Kontakty a zapojení jsou v pořádku. Po zapnutí tiskárny:

G) PSU: PSU nebylo zasláno 5 tiskárnou.

H) LCD: Jas displeje, tlačítko reset, knob, reproduktor, flash disk, kabely – vše ok.

I) FW verze a buddy: FW: 4.0.5; buddy 0.1.4

J) Autohome + Selftest: Autohome a selftest není možný kvůli rozbitému plastovému dílu. Poznámka: Červící v chladiči jsou z měkčího materiálu # budou vyměněny za tvrdší + budou výměny plasty za aktuální

typ. Oprava:

 1. Aktualizace plastových dílů za novější typ.
 2. Výměna poškozených ložisek na ose Y a aplikace maziva přímo do vodících lišt kuliček.
 3. Korekce výšky hotendu.
 4. Výměna červíků za červíky z tvrdšího materiálu na heatsinku.
 5. Napnutí řemene na ose X.
 6. Srovnání osy X pomocí dvou napínacích šroubu na konci osy X.
 7. Namazání všech os strojním olejem.
 8. Nastavení první vrstvy a na hodnotu -O,950.
 9. První zkušební tisk byl úspěšný (loď 1,5 hodiny) – perfektní první ; vrstva.
 10. Druhý testovací tisk byl úspěšný (astronaut 7h) – test zvýšené kvality.
 11. Poslední zkušební tisk byl Úspěšný (budova 21h) – test dlouhodobého tisku # tiskárna je připravena k odeslání zpět zákazníkovi.

Cena opravy: 0.00 CZK

Tiskárna po cca 1 měsíci dorazila opravená a zkalibrovaná. Jak je vidět z protokolu, tak v rámci opravy / reklamace bylo provedeno 11 úkonů, což je za mě poměrně dost, vzhledem k tomu, že tiskárna byla vcelku nová. Je super, že nad rámec reklamace mi byly vyměněny i novější plastové díly (držák na sondu) za což jsem velice rád, protože jsem jej nemusel měnit. Po servisu a po výměně Super PINDi tiskne bez problému doteď.

Veškeré výše uvedené problémy jsem konzultoval vždy s podporou, nicméně pořádně jsem začal tisknout až po cca půl roce, než se vyřešily všechny výše uvedené komplikace.

Prusa MINI+

Upgradu se dočkala tiskárna Prusa MINI na verzi Prusa MINI+. Hlavním rozdílem je nový SuperPINDA, který opravuje chybu s kalibrací a poté i tisknutí první vrstvy. Docházelo k posunutí první vrstvy, když se prováděl mesh bed leveling při různých teplotách. Dále došlo k upgradu úchytů framu na ose-y a k upgradu plastových dílů.

Výhody

 • Kvalita tisku (s použitím 0,25 trysky nebo 0,3 trysky je ještě tisk kvalitnější)

 • Jednoduché nastavení a sestavení (cca 30 minut, ale záleží na šikovnosti)

 • Cena! – 9990 Kč (stavebnice), 10990 Kč (sestavená)

 • Malé rozměry – Je to drobek, vejde se bez problému na menší stůl

 • Pěkný barevný displej (2.8’’, 240×320)

 • Možnost tiskové farmy

 • WiFi + LAN se systémem Prusa Connect (Pro jednoduchý monitoring tiskárny nemusíte instalovat / zprovozňovat Octoprint)

 • Rychlost tisku (rychlost posunu až 200 mm/s)

 • Je velice tichá

Nevýhody

 • Menší tisková plocha – 18 × 18 × 18 cm

 • Senzor filamentu je nutné zvlášť dokoupit

 • Čekací doba na dodání cca 7-8 týdnů (v době aktualizace recenze)

Závěr: Vy ještě pořád váháte?

Prusa MINI je určena pro všechny začínající tiskaře, kteří si chtějí připlatit za vyšší kvalitu tiskárny. Za mě je určitě nejdůležitější česká podpora, která vám vždy pomůže. Stačí jim zaslat krátký popis problému společně s fotkou nebo nejlépe s videm a problém s vámi vyřeší. Dále možnost zaslání nových / reklamovaných dílů během pár dnů v rámci ČR. Není nic horšího než čekat, až vám dorazí z Číny / Aliexpressu náhradní díly.

Oproti cenově velice podobné tiskárně Ender 3 PRO nebo Ender 3 V2 je Prusa MINI odladěnější a disponuje vícero funkcemi, které usnadňují přípravu k tisku a tisk samotný. Další nespornou výhodou je nová základní deska, která umožňuje připojit tiskárnu do LAN sítě a vytvořit tak tiskovou farmu. Režim tiskové farmy přes Prusa Connect bude teprve aktivován. 

Sdílejte článek a rozesílejte radost!

Komentáře

Mohlo by vás zajímat:

Recenze: PRUSA SL1

PRUSA SL1 je krásným kouskem do vaší sbírky 3D tiskáren. Na trh sice nepřišla jako první, ale jako ...

Recenze: Creality Ender 3 V2

Creality Ender 3 V2 je modernizovaná verze tiskárny Ender 3. Obsahuje vylepšení, jako jsou stabilnější konstrukce, tišší tisk a ...

Přejít nahoru