Kryptoslovník pro začátečníky
A
All-Time-High (ATH) – Historicky nejvyšší dosažená cena dané kryptoměny.
All-Time-Low (ATL) – Historicky nejnižší cena dané kryptoměny.
Altcoin – Jiné kryptoměny než Bitcoin. Například: Dogecoin, Litecoin apod.
Arbitrage trading – Arbitráže fungují na principu zakoupení měny na jedné burze a prodeji na té samé nebo na jiné, která má danou kryptoměnu za vyšší cenu. U fyzických měn se toto obchodování moc neuplatňuje z důvodu nízkého rozdílu mezi nákupem a prodejem. U kryptoměn se dá s tímto způsobem vydělávat velice efektivně.
B
Bitcoinový maximalismus – Co to je Bitcoinový maximalismus? To je velmi jednoduše tvrzení / názor, že Bitcoin je perla a to ostatní jsou prostě sračky, scam, podvody a bezcenný čísla. – Daniel Steigerwald
D
Dump – Je proces opačný proces pumpy, tedy nejdříve se začne prodávat a poté se nakoupí na co nejnižší cenu. Po určitě době se začne zase nakupovat a cena většinou vyskočí astronomicky nahoru.
F
Fiat – Klasická měna s oběhem (CZK, EUR, USD apod.).
Fibo – Fibonacciho retracement je metoda technické analýzy, která pomáhá určovat body na grafu, kde pravděpodobně dojde k otočení ceny.
FoMO – FoMO efekt z angl. fear of missing out. Strach z toho, že člověk propásne příležitost vydělat na právě rostoucí kryptoměně.
Fork – Fork neboli hard fork je rozdělení blockchainu dané kryptoměny na vícero dalších měn. Každá další měna se potom řídí vlastními pravidly. Takto vznikly odštěpením od Bitcoinu altcoiny Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin Gold (BTG). Všichni majitelé Bitcoinů v době hard forku dostali i tyto nové kryptoměny. Klasickým představitelem hard forku je například Ethereum, které si prošlo tímto procesem a vznikla nová kryptoměna Ethereum Classic.
H
HODL – Hold neboli držet a nakoupit, neobchodovat a prodat klidně až za několik měsíců nebo let. Někdy také hodlování, hodlax nebo Hodor (postava z knihy Hry o trůny).
K
Korekce – Dočasný pokles ceny (na hodiny až měsíce), nejčastěji po rychlém růstu.
L
Long – Dlouhodobé držení finančních prostředků v řádu několika měsíců či let.
M
Margin trading – Margin trading neboli obchodování za pomocí finanční páky za použití cizích prostředků. Při malé voltaitě neboli malém kolísání si může uživatel přímo na burze na obchodování půjčit finanční prostředky a znásobit tak zisky.
Market cap – Tržní kapitalizace kryptoměn.
P
Pump – Pump neboli pumpa je výrazný růst ceny kryptoměny za velice krátký čas. Tohoto jevu využívají tzv. pump skupiny, které se sjednocují a řízeně navyšují cenu kryptoměny ve svůj prospěch. Hlavním představitelem je organizátor této pumpy, který shromažďuje co nejvíce uživatelů s co největším množstvím předem dané kryptoměny. Poté se v konkrétní čas většinou přes aplikaci Telegram nebo Reddit dá povel ke koupi. Ostatní uživatelé, kteří o této pumpě nevědí, začnou okamžitě nakupovat a tím pádem nevědomky navyšují zisky pumpované skupiny. Poté co je zisk dostatečný, případně pumpa dosáhla vrcholu, začnou naopak všichni systematicky prodávat a vydělají na rozdílu ceny při koupi a při prodeji. Ve většině případů na tomto organizovaném zločinu vydělá nejvíce organizátor a poté uživatelé, kteří mají štěstí a prodají dříve než cena klesna. Pumpa je brána jako nelegální aktivita ovlivňování ceny u klasických měn, nicméně u těchto virtuálních není v silách vývojářů ani organizací, aby těmto jevům předcházely.
R
Rezistence – Cenová hladina, která funguje jako přirozená bariéra před dalším nárůstem nebo poklesem ceny.
S
Satoshi – 1 Satoshi = 0,00000001 Bitcoinu (nejmenší směnitelná jednotka bitcoinu pojmenována po jeho tvůrci).
Short – Krátkodobé držení finančních prostředků za účelem jednorázového nákupu za nižší cenu a prodeje za vyšší.
Signál – Vodítko o pohybu cen kryptoměn.
Stop loss – Způsob prodeje, který zajistí to, že když cena kryptoměny klesne na nastavenou hodnotu, automaticky se prodá. Tímto způsobem lze automaticky nastavovat další prodeje a prakticky tak nelze nikdy prodělat. Bohužel při chvilkovém výkyvu, který může být v řádech několika set jednotek dané kryptoměny, se finanční prostředky prodají, ale během dalších několika minut vyskočí na stejnou hodnotu, tedy ne vždy se tento způsob prodeje doporučuje.
Strategie DCA – Pravidelný nákup kryptoměny fixní dolarové částky v pravidelném rozvrhu bez ohledu na cenu.
T
TA – (Technická analýza) Strategie pro obchodování s kryptoměnami. Většinou obsahuje předpověď růstu a poklesu ceny dle historie.
V
Volume – Objem obchodování nějaké kryptoměny většinou za posledních 24 h na všech burzách dohromady nebo jen na jedné konrétní burze.
Pokud naleznete ve slovníku chybu nebo nepřesnou informaci, budu velice rád, když mě na ní upozorníte.
Mohlo by vás zajímat:
Recenze Celsius Network – Krypto spoření na steroidech
UPOZORNĚNÍ: Aktuálně je společnost v bankrotu / likvidaci a rozhodně nedoporučuji se na této platformě registrovat nebo na ni ...
Jak darovat kryptoměnu Bitcoin?
Darování kryptoměn se stává stále častěji oblíbenější a hlavně zajímavější formou daru. Přeci jenom kryptodary nejsou prozatím zas natolik ...