Kryptoslovník pro začátečníky

Last Updated: 4. 3. 2022Categories: Kryptoměny

A

All-Time-High (ATH) – Historicky nejvyšší dosažená cena dané kryptoměny.

All-Time-Low (ATL) – Historicky nejnižší cena dané kryptoměny.

AltcoinJiné kryptoměny než Bitcoin. Například: Dogecoin, Litecoin apod.

Arbitrage tradingArbitráže fungují na principu zakoupení měny na jedné burze a prodeji na té samé nebo na jiné, která má danou kryptoměnu za vyšší cenu. U fyzických měn se toto obchodování moc neuplatňuje z důvodu nízkého rozdílu mezi nákupem a prodejem. U kryptoměn se dá s tímto způsobem vydělávat velice efektivně.

B

Bitcoinový maximalismus – Co to je Bitcoinový maximalismus? To je velmi jednoduše tvrzení / názor, že Bitcoin je perla a to ostatní jsou prostě sračky, scam, podvody a bezcenný čísla. – Daniel Steigerwald

D

Dump –  Je proces opačný proces pumpy, tedy nejdříve se začne prodávat a poté se nakoupí na co nejnižší cenu. Po určitě době se začne zase nakupovat a cena většinou vyskočí astronomicky nahoru.

F

Fiat – Klasická měna s oběhem (CZK, EUR, USD apod.).

FiboFibonacciho retracement je metoda technické analýzy, která pomáhá určovat body na grafu, kde pravděpodobně dojde k otočení ceny.

FoMOFoMO efekt z angl. fear of missing out. Strach z toho, že člověk propásne příležitost vydělat na právě rostoucí kryptoměně.

Fork – Fork neboli hard fork je rozdělení blockchainu dané kryptoměny na vícero dalších měn. Každá další měna se potom řídí vlastními pravidly. Takto vznikly odštěpením od Bitcoinu altcoiny Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin Gold (BTG). Všichni majitelé Bitcoinů v době hard forku dostali i tyto nové kryptoměny. Klasickým představitelem hard forku je například Ethereum, které si prošlo tímto procesem a vznikla nová kryptoměna Ethereum Classic.

H

HODLHold neboli držet a nakoupit, neobchodovat a prodat klidně až za několik měsíců nebo let. Někdy také hodlování, hodlax nebo Hodor (postava z knihy Hry o trůny).

K

KorekceDočasný pokles ceny (na hodiny až měsíce), nejčastěji po rychlém růstu.

L

LongDlouhodobé držení finančních prostředků v řádu několika měsíců či let.

M

Margin tradingMargin trading neboli obchodování za pomocí finanční páky za použití cizích prostředků. Při malé voltaitě neboli malém kolísání si může uživatel přímo na burze na obchodování půjčit finanční prostředky a znásobit tak zisky.

Market capTržní kapitalizace kryptoměn.

P

PumpPump neboli pumpa je výrazný růst ceny kryptoměny za velice krátký čas. Tohoto jevu využívají tzv. pump skupiny, které se sjednocují a řízeně navyšují cenu kryptoměny ve svůj prospěch. Hlavním představitelem je organizátor této pumpy, který shromažďuje co nejvíce uživatelů s co největším množstvím předem dané kryptoměny. Poté se v konkrétní čas většinou přes aplikaci Telegram nebo Reddit dá povel ke koupi. Ostatní uživatelé, kteří o této pumpě nevědí, začnou okamžitě nakupovat a tím pádem nevědomky navyšují zisky pumpované skupiny. Poté co je zisk dostatečný, případně pumpa dosáhla vrcholu, začnou naopak všichni systematicky prodávat a vydělají na rozdílu ceny při koupi a při prodeji. Ve většině případů na tomto organizovaném zločinu vydělá nejvíce organizátor a poté uživatelé, kteří mají štěstí a prodají dříve než cena klesna. Pumpa je brána jako nelegální aktivita ovlivňování ceny u klasických měn, nicméně u těchto virtuálních není v silách vývojářů ani organizací, aby těmto jevům předcházely.

R

RezistenceCenová hladina, která funguje jako přirozená bariéra před dalším nárůstem nebo poklesem ceny.

S

Satoshi1 Satoshi = 0,00000001 Bitcoinu (nejmenší směnitelná jednotka bitcoinu pojmenována po jeho tvůrci).

ShortKrátkodobé držení finančních prostředků za účelem jednorázového nákupu za nižší cenu a prodeje za vyšší.

SignálVodítko o pohybu cen kryptoměn.

Stop lossZpůsob prodeje, který zajistí to, že když cena kryptoměny klesne na nastavenou hodnotu, automaticky se prodá. Tímto způsobem lze automaticky nastavovat další prodeje a prakticky tak nelze nikdy prodělat. Bohužel při chvilkovém výkyvu, který může být v řádech několika set jednotek dané kryptoměny, se finanční prostředky prodají, ale během dalších několika minut vyskočí na stejnou hodnotu, tedy ne vždy se tento způsob prodeje doporučuje.

Strategie DCAPravidelný nákup kryptoměny fixní dolarové částky v pravidelném rozvrhu bez ohledu na cenu.

T

TA(Technická analýza) Strategie pro obchodování s kryptoměnami. Většinou obsahuje předpověď růstu a poklesu ceny dle historie.

V

VolumeObjem obchodování nějaké kryptoměny většinou za posledních 24 h na všech burzách dohromady nebo jen na jedné konrétní burze.

Pokud naleznete ve slovníku chybu nebo nepřesnou informaci, budu velice rád, když mě na ní upozorníte.

Sdílejte článek a rozesílejte radost!

BTC to the moon

Komentáře

Mohlo by vás zajímat:

Přejít nahoru