3D tisk LEGO kompatibilních kostiček

Last Updated: 5. 11. 2021Categories: 3D tisk

Na Thingversu a podobných portálech s stl soubory sice naleznete některé Lego kompatibilní kostičky, ale ne vždy jsou kvalitně vymodelovány a mohou mít nepřesné rozměry. Pokud se vám přeci jenom povede stlko najít, jedná se většinou o model z portálu printabrick.org.

O portálu printabrick.org

V roce 2017 se banda 3D modelářů rozhodla udělat web, kam postupně budou nahrávat vlastnoručně vytvořené stl modely jednotlivých kostiček, které jsou kompatibilní s těmi originálními legovými. Aby tento nápad posunuli na vyšší úroveň, začaly postupně nahrávat i návody v pdf.

Člověk si vybral daný model, klikl na stáhnout a v zazipovaném souboru měl jak návod, tak i všechny kostičky připravené na tisk. Byl to zlatý důl, protože obsahoval 5229 kostiček a 14501 setů. Prakticky každý set který Lego za svoji existenci vyrobilo si mohl každý „zdarma“ (za cenu filamentu a amortizaci tiskárny) doma vytisknout. Samozřejmě pro nekomerční použití.

Fungoval 3 roky než byl web stažen z internetu. Říkáte si, co kdyby existoval nástroj, který archivuje weby a náhodou by archivoval i tento? No, on existuje 🙂

Vzkříšení ze záhrobí

Jedním z archivačních portálů je web.archive.org, který archivuje pomalu „celý“ internet. Funguje na principu snapshotů, tedy pokud má někdo zájem o pořizování snapshotů vybraného webu (jeho ukládání), stránku přidá do systému a ten jej začne snapshotovat.

Co je ale daleko důležitější a proč jej tady zmiňuji je i to, že archivuje soubory, které byly veřejně dostupně na daném webu. Dají se takto stahovat stará pdf, exe, doc, docx a mp3 která už na webu dávno nejsou. Takže tento web pořád existuje, jen v trochu jiné podobě než jsou klasičtí uživatelé zvyklí. 

printabrick.org

Používání portálu web.archive.org

Portál web.archive.org musí komprimovat web maximálně co to jen jde, proto se občas stane, že se na webu nezobrazí nějaké obrázky nebo se nenačtou csska, ale kdo si pamatuje svoje začátky „programovaní“ v htmlku, tak ho hnusná verze snapshotu webu nepřekvapí.

Při nalistování konkrétního webu si můžete vybírat z jakého roku a z jakého dne chcete snapshot zobrazit. Jedná se o naprosto geniální funkce, díky které se dostanete k nespočetnému množství nedostupného materiálů.

Poté už jenom procházíte archivovaný web a modlíte se, aby zde bylo to co hledáte. Načítání některých stran je extrémně pomalé, takže na zimní večery naprosto ideální.

3D tisk – Lego kompatibilní Star Wars – Milenium Falcon

Za měsíc se můžete chlubit svým známým a kolegům (manželka z něj asi nebude moc nadšená) vytisknutým lego kompatibilním modelem Milenium Falcona zvětšený na 600% původní velikosti.

Sdílejte článek a rozesílejte radost!

Komentáře

Mohlo by vás zajímat:

Druhy filamentů pro 3D tisk

Filamentů pro 3D tisk je veliké množství. V drtivé většině případů závisí kvalita tisku na výrobci filamentu. Pro lepší ...

Recenze: Creality Ender 3

Creality Ender 3 od společnosti Creality je cenově dostupná 3D tiskárna pro domácí použití. Vzhledem k jeho ceně se ...

Přejít nahoru